Přípony, formáty souborů
Jak, v čem a čím zobrazit, rozbalit, importovat, spustit, exportovat, konvertovat, soubory z kategorie internet a web?

Internet a web

V této kategorii představujeme formáty souborů a jejich přípony z kategorie Internet a web. S některými těmito soubory se setkáváte i při čtení těchto stránek.

  • 1

Základním formátem souborů používaných na internetu je html (HyperText Markup Language). Jedná se o textové soubory s využitím značkovacího jazyka. Přípony těchto souborů se liší podle toho zda jsou stránky tvořené dynamicky jako výstup skriptovacího programovacího jazyka (např. php, asp apod.) nebo podle použité verze specifikace (xhtml apod.). Html soubory lze zobrazovat ve všech běžných internet (Microsoft Edge, Opera, Google Chrome, Mozilla Firefox, Seznam.cz prohlížeč atd.). Editace souborů je možná v běžných textových editorech jako je Notepad (poznámkový blok), PSPad (Windows, freeware) nebo Notepad++ (Windows, GPL licence). V těchto případech je však nutné znát syntaxi html. V případě použití WYSIWYG (zkratka od anglického „What you see is what you get“) editorů však syntaxi znát nemusíte. Základní html stránky lze vytvořit pomocí různých online editorů nebo pomocí exportu z LibreOffice Writer (Multiplatformní - Windows, Linux, Mac OS X; GPL licence), z Microsoft Office Wordu atd. Nemusíme však určitě dodávat, že v tomto případě není kvalita výsledné stránky velká.

Některé webové stránky jsou dynamicky vytvářeny pomocí interpretu programovacího jazyka. Na serveru je umístěn zdrojový kód stránky, přičemž při volání klientem dochází k vytvoření specifické stránky, která je vrácena klientovi. Nejlepším příkladem jsou soubory php.